PROBLEMY OBTWATELI NA MADAGASKARZE

     

            10 grudnia na całym świecie obchodzony jest Dzień Praw Człowieka. Święto to ustanowiono na pamiątkę przyjęcia w 1848 r. przez Zgromadzenie Ogólne ONZ Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka. Deklaracja ta stanowi spis praw przysługujących każdemu człowiekowi bez względu na płeć, język, rasę, kolor skóry, poglądy polityczne, miejsce urodzenia, narodowość czy przekonania.

Władze Madagaskaru, podobnie jak większość państw afrykańskich, podpisały i ratyfikowały międzynarodowe konwencje mające zapewnić ochronę praw człowieka. Jednak, pomimo to na Madagaskarze nadal każdego dnia dochodzi do łamana ludzkich praw. Odpowiedzialność za to ponosi głównie rząd, który to blokuje rozwój sprawiedliwości. Często dochodzi do sytuacji, gdzie obywatele bez wyroku sądu przetrzymywani są w więzieniach nawet przez 10 lat. Są to osoby zatrzymane pod zarzutem popełnienia rozmaitych przestępstw, np. zabójstwa, kradzieży mienia, kradzieży bydła. Przesłuchania oskarżonych przebiegają nierzadko w niezwykle bestialski sposób (podtopienia, rażenie prądem).  Bardzo często dokonuje się tam również aresztowań opozycjonistów. Zazwyczaj odbywają się one nocą, zatrzymanym odmawia się kontaktów z rodziną, prawnikiem.

Malgasze boją się przedstawicieli policji czy wojska. W kraju bardzo często dochodzi do pobić, bezkarnych zabójstw, podpaleń domów mieszkańców wiosek, głównie na południu kraju. Pod pretekstem walki ze złodziejami bydła Siły Bezpieczeństwa dewastują wsie. Giną wówczas bezbronni, niewinni ludzie.

W więzieniach panują bardzo złe warunki. Cele są przepełnione, a więźniowie niedożywieni – ich dzienne racje żywieniowe stanowią zaledwie 30% zapotrzebowania energetycznego dorosłego człowieka. Ponadto w zakładach penitencjarnych brakuje odpowiedniej liczby toalet, prysznicy, bieżącej wody.


LINK

Na Madagaskarze w niezwykle trudnej sytuacji znajdują się również kobiety. Borykają się one z licznymi problemami. Państwo to posiada jeden z najwyższych wskaźników małżeństw wśród dzieci.

W 2007 r. rząd na Madagaskarze ustanowił zapis prawny, zgadnie z którym minimalny wiek pozwalający zawrzeć małżeństwo wynosi 18 lat. Jednak mimo to przepis ten nadal nie jest przestrzegany. W niektórych regionach kraju nawet 69% dziewcząt wychodzi za mąż jeszcze przed ukończeniem 18 roku życia. Zazwyczaj pochodzą one z niewykształconych, ubogich rodzin.

Kolejny problem na Madagaskarze stanowi utrudniony dostęp do służby zdrowia, która jest płatna, przez co większości osób nie stać na wizytę u lekarza. Jest to przyczyną dużej umieralności dzieci poniżej 5 roku życia oraz wysokiej śmiertelności matek podczas porodu. Odbywają się one zazwyczaj w domach, jedynie w obecności innych kobiet z rodziny, bądź akuszerki. Stanowi to ryzyko powikłań oraz śmierci okołoporodowych.

Ponadto kobiety na Madagaskarze bardzo często doznają przemocy domowej. Ofiarami są zarówno dziewczynki, jaki i dorosłe kobiety.

Kolejne rządy Madagaskaru ratyfikowały wiele aktów prawnych, mających na celu zapewnienie ochrony podstawowych praw człowieka. Jednak codzienność zwykłych obywateli pokazuje, iż nie zawsze są one wprowadzane w życie. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest bieda, analfabetyzm oraz kultura i przekonania, bowiem wśród ludności malgaskiej silnie zakorzeniona jest idea fihavanana, czyli koncepcja solidarności grupowej. Władza wykorzystuje mentalność swych obywateli. Ludność przyjmuje bierną postawę wobec nieuczciwych poczynań rządzących i godzi się na naruszanie ich wolności. Ponadto społeczeństwo nie uznaje danych z raportu Amnesty International, z których jasno wynika, iż w ojczyźnie na szeroką skalę łamane są podstawowe prawa człowieka. 



                                                                                                                           -Amelia Bęben



    Źródła:
    CEJSH
    ROCZNIKI NAUK SPOŁECZNYCH Tom 7(43), numer 4 – 2015 DOI: http://dx.doi.org/10.18290/rns.2015.7(43).4-10 KINGA LENDZION PRAWO DO WOLNOS´CI OSOBISTEJ NA MADAGASKARZE

  



Komentarze

Popularne posty