CHINY

     Chiny to najludniejsze państwo świata i jest zamieszkiwane przez ponad 1,4 miliarda osób. Ludność Chin jest rozłożona nierównomiernie na skutek zróżnicowanych warunków geograficznych, ale aż 95% Chińczyków zamieszkuje wschodnią część państwa. Według konstytucji Chińska Republika Ludowa jest krajem socjalistycznym, a faktyczną władzę pełni pojedyncza partia (Komunistyczna Patria Chin).


GETTY IMAGES


    Rząd Chińskiej Republiki Ludowej nie toleruje jakiegokolwiek sprzeciwu; osoby, które przeciwstawiają się władzy, są aresztowane i przetrzymywane w więzieniach. Dochodziło również do wymuszania zeznań poprzez torturowanie, przykładowo Yu Wensheng, pekiński prawnik aresztowany 13 października 2014 roku, przyznał, że był przesłuchiwany blisko 200 razy w ciągu 99 dni; każdego dnia przesłuchiwano go trzy razy. Tang Jitian, były prokurator i adwokat, w marcu 2014 roku był torturowany i bity przez służby bezpieczeństwa, kiedy to badał sprawę tajnego ośrodka w Jiansanjianhg. Procesy sądowe w Chinach nie są do końca rzetelne, a same przepisy prawa karnego niejasne. Co więcej, w Chińskiej Republice Ludowej wciąż stosuje się kara śmierci, a całkowitą liczbę wykonanych egzekucji uważa się za tajemnicę państwową; najprawdopodobniej jest ona bliska tysiącu ofiar rocznie.

    Mimo iż konstytucja zapewnia Chińczykom wolność słowa, prawo to często było i jest łamane. Władze Chin mają tendencję do kontrolowania mediów oraz cenzurowania ich, dotyczy to również mediów społecznościowych. Działo się tak w przypadku głosów niezadowolenia co do panującej sytuacji w kraju, spowodowanej koronawirusem; filmiki i wpisy znikały z Internetu. Wiele aplikacji oraz narzędzi jest w Chinach niedostępnych (przynajmniej legalnie), np. Google.

Sapore di Cina






    
    Mniejszości etniczne są w Chinach gorzej traktowane, szczególnie w przypadku mniejszości ujgurskiej i tybetańskiej. Chiny zostały oskarżone o zakazanie ich praktyk religijnych, a także o niszczenie meczetów i grobowców. W kwietniu 2021 roku parlament Wielkiej Brytanii ogłosił, że Chiny dopuściły się ludobójstwa w prowincji Sinciang- odnosi się to do obozów reedukacyjnych, w których w ostatnich latach zamknięto ponad milion Ujgurów oraz innych muzułmanów. W obozach miało dochodzić do tortur psychicznych i fizycznych, złego traktowania więźniów, gwałtów, a także do wcześniej wspomnianego ludobójstwa; panuje tam ścisk oraz brak higieny. Rząd chiński jednak zaprzecza istnieniu owych obozów; na stronie Ambasady Chińskiej Republiki Ludowej w Stanach Zjednoczonych możemy przeczytać następujący fragment: "Chiny to państwo prawa. Poszanowanie i ochrona praw człowieka jest podstawową zasadą naszej Konstytucji i jest ucieleśnione w naszym systemie prawnym i pracy rządu.".
    W Chinach panowała również tzw. polityka jednego dziecka, której celem było ograniczenie przyrostu naturalnego w Chinach. Została ona wprowadzona w 1977 roku i miała zapobiec ponad 250 milionom urodzeń. Polityka jednego dziecka spowodowała wzrost przymuszonych aborcji oraz dzieciobójstw, a społeczeństwo zaczęło się starzeć; panowała również nierówność płciowa. Z tego powodu w 2016 roku zwiększono liczbę posiadania dzieci do dwóch, a w 2021 roku- do trojga dzieci. Polityka jednego dziecka była szczególnie przestrzegana wobec mniejszości etnicznych, szczególnie Ujgurów.

-Zuzanna Dziki



ŹRÓDŁA:


Komentarze

Popularne posty