PRAWA LUDZI W KOREI PÓŁNOCNEJ

 

    Zdaniem organizacji, które zajmują się prawami człowieka (Amnesty International, Human Rights Watch, Freedom House) w Korei Północnej stale są one łamane. Państwo to oskarża się np. o ograniczenia dostępu do żywności, przetrzymywanie obywateli w obozach koncentracyjnych, stosowanie tortur, nieuzasadnione aresztowania, a także masową dyskryminację całych grup ludności.

    Jednakże bardzo trudno jest dokładnie ustalić w jakim stopniu w Korei Północnej są przestrzegane prawa ludzi. Wynika to z faktu, iż kraj ten ma charakter zamknięty oraz panuje tam atmosfera powszechnej nieufności. Obcokrajowcom starającym się o pracę niezwykle trudno jest się tam w ogóle dostać. Utrudnia im to rząd Korei Północnej. Ponadto pracownicy organizacji pomocy humanitarnej również są pod stałą obserwacją i nie mają dostępu do miejsc, w których rząd nie życzy sobie ich obecności. Obywatele nie mogą swobodnie opuszczać swej ojczyzny, dlatego dokumentacja stanu praw człowieka jest gromadzona głównie z relacji zebranych od uciekinierów i uchodźców. Mimo problemu z ukazaniem całościowego obrazu dotyczącego przestrzegania praw ludzi bezdyskusyjny pozostaje jednak fakt, iż rząd kontroluje praktycznie każdą działalność mającą miejsce w granicach Korei Północnej. Mieszkańcy nie mogą swobodnie wyrażać swych opinii, a ci, którzy odważą się cokolwiek skrytykować, np. panujący reżim, narażeni są na surowe represje. Nawet media znajdują się pod ścisłą kontrolą rządu i są wykorzystywane do szerzenia propagandowej administracji Kim Dzong Una.

    Korea Północna jest uzależniona od międzynarodowej pomocy żywnościowej. Pomimo to wiele osób w tym kraju cierpi ze względu na głód. Według szacunków Food and Agriculture 13 milionów obywateli, ponad połowa populacji, jest niedożywionych. Organizacje humanitarne szacują, że od połowy lat dziewięćdziesiątych z tego powodu zmarło do dwóch milionów osób. Dotyka to oczywiście także dzieci, zaburza to ich rozwój fizyczny, jaki i umysłowy. Wolność od głodu i niedożywienia jest jednym z najważniejszych praw człowieka chronionych w Międzynarodowej Karcie Praw Człowieka. Niedopuszczalny jest fakt, iż władze Korei Północnej używają dostaw żywności jako karty przetargowej w negocjacjach. Żywność nie może być wykorzystywana jako środek politycznej czy ekonomicznej presji. 

    Według raportów z rozmaitych źródeł tortury i złe traktowanie są szeroko rozpowszechnione w więzieniach oraz obozach pracy na terenie całej Korei Północnej. O istnieniu takich obozów można dowiedzieć się z relacji uciekinierów z tego państwa, którym udało się przeżyć. Szacuje się, iż w tego typu obozach znajduje się około 200 tysięcy więźniów. Do obozów trafiają ludzie klasy ,,niepewnej” i ,,wrogiej „oraz członkowie Partii Pracy Korei. Sami więźniowie, a także rodziny skazanych tracą wszystkie prawa i przywileje. Warunki życia w takich miejscach są niezwykle ciężkie. Ludzie są tam zmuszani do trudnej pracy w fabrykach lub na farmach, od wczesnych godzin porannych do późnej nocy. Nawet niewielkie złamanie panujących tam zasad jest karane brutalnym pobiciem. Jednakże według doniesień więcej przypadków śmierci jest spowodowanych poprzez brak jedzenia czy opieki medycznej niż tortury i złe traktowanie.



LINK


    Art. 67 Konstytucji Koreańskiej Republiki Ludowo-Demokratycznej zapewnia obywatelom wolność słowa. Pomimo tego w państwie tym istnieje bardzo surowa cenzura - zdaniem władz wolność myśli powoduje naruszenie porządku publicznego, co jest karane wysłaniem do obozu pracy na co najmniej 5 lat.

    Korea Północna przyjęła Międzynarodową Konwekcję Praw Dziecka, zakazującej stosowania kary śmierci wobec osób, które w momencie popełnienia przestępstwa nie były pełnoletnie. Mimo to w kraju prawa dziecka są wciąż łamane. Ogromnymi problemami są, np. ubóstwo, brak opieki zdrowotnej i społecznej, bezdomność, zmuszanie do pracy, przetrzymywanie dzieci w obozach pracy i przeprowadzanie egzekucji na niepełnoletnich.

    Północnokoreańska konstytucja gwarantuje równość płci. Pomimo tego sytuacja kobiet w tym państwie jest trudna. Konstytucja Korei Północnej zapewnia prawo do rozwodu, jednak w 1956 roku wprowadzono rozporządzenie nr 24, które zniosło rozwód za obopólną zgodą. Po zmianie prawa na północnokoreańskie kobiety nałożono obowiązek ,,pracy społecznej” przy wypełnianiu obowiązków domowych. Ponadto na ważnych stanowiskach w strukturach partyjnych nie ma żadnych kobiet. Na międzynarodowe konferencje przyjeżdża niewiele przedstawicielek płci damskiej. Taka polityka wywodzi się z poglądów Kim Ir Sena oraz Kim Dzong Ila, których zdaniem kobiety przez swoją naiwność i szczerość są podatniejsze na podawanie w wątpliwość ideologii dżuce.

    Jak widać, sytuacja w Korei Północnej wcale nie jest łatwa. Ludzkie prawa są tam łamane notorycznie. Amnesty International wielokrotnie wzywało władze tego kraju do podjęcia odpowiednich kroków, mających na celu przestrzeganie praw człowieka. Niestety, bez skutku. Zdaniem prof. dr hab. Waldemara Dziaka, specjalisty od problematyki północnokoreańskiej, zmiana ideologii państwa mogłaby nastąpić na skutek wojny i upadku reżimu północnokoreańskiego, gdy w kraju byłaby inna władza, niekoniecznie prozachodnia ani kapitalistyczna, lecz bardziej otwarta na świat.

                                                                                                                     - Amelia Bęben


Źródła:

WIKIPEDIA

AMNESTY

CIEKAWE

RMF 24


Komentarze

Popularne posty