STADIONY W KATARZE

 

                                        

Stadiony w Katarze


Witam serdecznie!

W kolejnym wpisie chciałabym poruszyć temat dotyczący warunków pracy przy organizacji mundialu 2022, który, swoją drogą, dość niedawno dobiegł końca. Głośnym echem rozbiegła się informacja, w jaki sposób zostały zbudowane stadiony w Katarze, na których to mecze rozgrywali reprezentanci różnych krajów w piłce nożnej. Chyba kojarzycie. Każdy mówił o tym, jakie były one, niesamowite". Stworzone z kontenerów, które na co dzień służą do przewozów intermodalnych. Niestety, niewiele osób zdaje sobie sprawę, jak dużo praw człowieka zostało przy owej budowie złamanych. Dopiero teraz przyznano, iż dochodziło tam do masowych śmierci. Już wyjaśniam o co dokładnie chodzi.

W wyniku rozmów z 59 byłymi oraz obecnymi pracownikami ośmiu firm stworzono raport, z którego jasno wynika, iż w Katarze notorycznie łamane były prawa pracownicze. Brytyjski dziennik „The Independent” poinformował, że do budowy słynnych stadionów wykorzystywano dziesiątki tysięcy migrantów z Nepalu, Indii, Bangladeszu, Sri Lanki i Pakistanu. Ich prawa stale były naruszane, między innymi poprzez dyskryminację płacową ze względu na narodowość, rasę i język, pracę po 12 godzin dziennie bez wolnych dni, ogromne kary za błędy w pracy, czy też brak zapłaty za nadgodziny. Szacunkowo odnotowano ok. 6,5 tys., a nawet 15 tys. Zgonów! Jest to ogromna liczba. Wykorzystywani ludzie musieli pracować w ogromnych upałach (przez pięć miesięcy w roku jest tam średnio po 37,7°C). Były one przyczyną omdleń, udarów. Ludziom pracującym na wysokościach nie zapewniono podstawowych zabezpieczeń. Zagraniczni dziennikarze pokazywali również baraki bez prysznicy, w których zakwaterowani byli pracownicy budowlani. Na 200 osób przypadała tylko jedna toaleta. Warunki te wyraźnie kontrastowały z bogactwem, w jakim żyją obywatele Kataru. Ponadto problemem miały być także samobójstwa.


Bankier


Jakby tego było mało, wykorzystywano tam prawo kafala, które stawia pracowników w zupełnie odwrotnej relacji w stosunku do pracodawcy, oznacza to, że robotnicy, by wyjechać do takiej pracy musieli płacić pośrednikom kilka tysięcy dolarów. Ale czym jest dokładnie ten system?

W systemie kafala pracownika zagranicznego obowiązuje kontrakt ze sponsorem, tzw. "kafilem". Pracownik ma zakaz opuszczana kraju (choćby na jakiś czas) bez pisemnej zgody opiekuna (sponsora). Kafil zapewnia swojemu pracownikowi wyżywienie, transport, a także zakwaterowanie.

Niezwykle przykry jest fakt, iż w XXI wieku często człowiek dla drugiego człowieka stanowi wartość podrzędną. Mundial 2022 jest tego najlepszym przykładem. Okazałe, pełne przepychu stadiony, na które zjechali kibice z całego świata, zostały okupione krwią niewinnych ludzi, pracujących przy ich budowie. Świat nadal wyraża zgodę, pozwala na tak okrutne traktowanie słabszych, niewinnych. Nie widzi ich krwi, łez, bólu.

Czas powiedzieć ,,STOP”, czas powiedzieć ,,DOŚĆ”. Nie bądźmy obojętni na krzywdę innych. Pamiętajmy, że wszyscy jesteśmy równi, bez względu na pochodzenie, wiarę, kolor skóry, czy też stan konta. 

 

                                                                                                      -Amelia Bęben


Żródła:

TVP

TVN

Bankier

Komentarze

Popularne posty